ცხადია, დაკვირვების ამ ვარიანტს არ აქვს უნივერსალურობის პრეტენზია. ჩვენთვის საინტერესო იყო ფორმა. რაც შეეხება შინაარსს, მისი მოდიფიცირება შეიძლება იმის მიხედვით, რა არის ჩვენი დაკვირვების ფოკუსი, დამატებით რის „დამზერა" გვინდა გაკვეთილზე.
ღია გაკვეთილი მატემატიკაში
27 აპრილი.2015წ
გეგმა:გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა:.რიცხვითი გამოსახულება.რიცხითი გამოსახულების მნიშვნელობა.
ფრჩხილების გამოყენება რიცხვით გამოსახულებაში.
სწავლების საფეხური და
კლასი:
I საფეხური, 2 კლასი
მასწავლებლის სახელი,
გვარი: ლია თურმანაული
მოსწავლეთა რაოდენობა:
13
გაკვეთილის მიზანი:
რიცხვითი გამოსახულების
წაკითხვის, შედგენის და მნიშვნელობის პოვნის უნარის განვითარება და ამ უნარების გამოყენება
მარტივი პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას.ფრჩხილების გამოყენების მნიშვნელობის გაცნობიერება
რიცხვით გამოსახულებაში.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები და მათი ინდიკატორები:
რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის პოვნას, რიცხვით
გამოსახულებაში ფრჩხილების გამოყენებას და
მოქმედების თანმიმდევრობით შესრულებას, ასევე ამ უნარების გამოყენებას პრაქტიკაში.
სასწავლო აქტივობები,
მეთოდი და თითოეული აქტივობისათვის განკუთვნილი დრო:
1.აქტივობა:მისალმება, კლასის მომზადება გაკვეთილისათვის.
მეთოდი:მინი-ლექცია
დრო:3 წთ.
2.აქტივობა:წინარე ცოდნის გამეორება.
მეთოდი:კითხვა-პასუხი.
დრო:5 წთ.
3.აქტივობა:მათე ბიჭის სტუმრობა.
მეთოდი:კითხვა-პასუხი
დრო:5 წთ.
4. აქტივობა:ახალი მასალის
ახსნა.
მეთოდი:მინი-ლექცია
დრო:5 წთ.
აქტივობა:სავარჯიშო N 1, 2, 3,4,5.
მეთოდი: წერა
დრო:8 წთ.
5 აქტივობა:ჯგუფური მუშაობა.
მეთოდი:კლასი დაყოფილია 3 ჯგუფად,თითოეულ გუნდს ურიგდება ფურცლები
რიცხვითი გამოსახულებებით, ასევე ცალკე ფურცლები ამ გამოსახულებების მნიშვნელობებით.თავდაპიველად
1 გუნდი უჩვენებს დანარჩენ 2 გუნდს ფურცელს რიცხვითი გამოსახულებით,დანარჩენმა 2 გუნდმა უნდა ასწიოს ფურცელი, სადაც ეწერება ამ
გამოსახულების მნიშვნელობა. რომელიც დაასწრებს, ის გუნდია გამარჯვებული. შემდეგ გამოსახულებას აჩვენებს 2 გუნდი, ხოლო დანარჩენი დაასახელებს ამ
გამოსახულების მნიშვნელობას და ა. შ. ქულები დაითვლება და გამოვლინდება გამარჯვებული
გუნდი.
გუნდებს ურიგდებათ ფურცლები, სადაც წერია 5 მაგალითი.
რომელი გუნდიც ყველაზე სწრაფად და სწორედ ამოხსნის, დასახელდება გამარჯვებულ გუნდად.
დრო:7 წთ.
აქტივობა 6: სავარჯიშოები N6, 7
მეთოდი:წერა, ზეპირი ანგარიში
დრო:8 წთ.
აქტივობა 7:საშინაო დავალების მიცემა.N
1,2,3,4,5,6,7
დრო:2 წთ.
აქტივობა8:.(რეფლექსია)გაკვეთილის შეჯამება.
დრო:3 წთ
აქტივობა 9:გაკვეთილის შეფასება და თვითშეფასება
მეთოდი:კითხვა-პასუხი
დრო:3 წთ.
გაკვეთილის მსვლელობის დროს გამოყენებული სასწავლო რესურსი:
1.მოსწავლის სახელმძღვანელო, რვეული.
2.თვალსაჩინოებები-გეომეტრიული ფიგურები.
3.დაფა, ცარცი
4.პროექტორი, კომპიუტერი.
კლასის ორგანიზების ფორმები:
საერთო-საკლასო,სიტუაციის ანალიზი, ჯგუფური მუშაობა.
აქტივობის დროს განხორციელებული მეთოდი-სტრადეგიები:მინი
ლექცია, კითხვა-პასუხი,წერა,ზეპირი ანგარიში,ჯგუფური მუშაობა.
შეფასება:რა მოგვეწონა ამ გაკვეთილში, რა არ მოგვეწონა.რისი
გაუმჯობესება იქნებოდა უკეთესი.
No comments:
Post a Comment